YENİ NESİL KİMYASALLAR ÜRETİR...
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Çalışma Alanlarımız | Ürünlerimiz | Teknik Bilgiler | Sektörler | Çevre Politikası | İletişim
 
GALVANİZ   YÜZEYLERİN BOYA ALTI YÜZEY HAZIRLIK İŞLEMİ
 

Demir ve çelik icat edildiğinden bu yana insanoğlunun yaşamını kolaylaştırmıştır. Çeliğin kolay işlenebilirliği , mukavemeti, sünekliği, montaj kolaylığı gündelik hayatımızın pek çok yerinde kullanılır.

Çeliğin bu üstün özelliklerinin yanı sıra büyük bir zaafı vardır; “KOROZYON”
Çelik yapısı  gereği oksijene yönelimi dolayısıyla korozyon ortaya çıkar ve zamanla çeliğin kimyasal kompozisyonu bozulur, fiziksel yapısı zayıflar, ayrışma sonucu gittikçe yok olur. Bu zafiyetin giderilmesinin en etkili yolu galvaniz kaplamadır. Kabaca çeliğin çinko kaplama hali olan galvanizde demir ile çinko arasında bağıl bir alaşım oluşturulur.

Çinko kaplama ;
*Sıcak çinko kaplama
*Elektrogalvaniz kaplama
*Sprey galvanizleme
*Çinko bakımından zengin boya yöntemleriyle elde edilir.

Galvaniz malzemeler aydınlatma direklerinden, otoyol korkuluklarına,soğutma grup ekipmanlarından kablo taşıyıcılarına kadar,inşaat, otomotiv,denizcilik ve enerji sektöründe kullanılır.

Son dönemlerde daha yaygınlaşan sistemlerde, boya ve galvaniz yüzey bir arada kullanılır. Böylece toplam  korozyon direnci 2,5-3 katına çıkması hedeflenmektedir. Fakat bu avantaj beraberinde büyük bir sorunu da beraberinde getirmektedir. Çünkü galvanizli yüzeylerin boya tutma özelliği oldukça azdır. Hatta bazı işletmelerde galvanizli yüzeyin boyanmasında olumlu sonuçlar bir türlü alınamadığından “Galvaniz boyanmaz” diyerek bu prosesten vazgeçmez noktasına gelinmiştir.

Teknik olarak incelendiğinde galvanizli yüzeyin boya ile teması sırasında istenmeyen bir reaksiyon meydana gelmekte bu da boyanın adhezyon kabiliyetini ciddi miktarda düşürmektedir.

Firmamız tarafından üretilmiş FLOGAL  serisi kimyasallar bu işlemi mükemmel bir şekilde gerçekleştirmektedir. Galvaniz yağ alma ve galvaniz aşındırma kimyasal prensibi ile çalışan ürünlerimiz tatbiki  kolay prosesi basit ürünlerdir. Piyasada ve literatürde  galvaniz yüzeylerin fosfatlanması veya kromatlanması gerektiği şeklinde yaklaşımlar olsa dahi pratikte istenilen miktarda galvaniz yüzeyle boya arasında adhezyon sağlanamamaktadır.

 

DALDIRMA YÖNTEMİ İLE ÇALIŞAN
GALVANİZ YAĞ ALMA,GALVANİZ AŞINDIRMA

Daldırma yöntemi ile çalışan FLOGAL 06,FLOGAL 05 ismindeki kimyasallarımız % 3-15 arasındaki bir konsantrasyonda suyla konsantre olarak kurulur ve galvaniz yüzeyli parçalar hazırlanmış bu banyoya daldırılır; 5-10 dk bekletildikten sonra durulanır ve kuruduktan sonra boyanır.

 

DALDIRMA YÖNTEMİ İLE ÇALIŞAN

GALVANİZ YAŞLANDIRMA

Daldırma yöntemi ile çalışan galvanizli yüzeyin yaşlandırılması için kullanılan bu kimyasalların ticari isimleri  FLOGALZ 08,FLOGALZ 07dir. Bu kimyasallarla tatbik edilmiş galvanizli yüzeyde gri renkli matlaşmış bir yüzey görülür. Bu yüzeyde aşındırma gerçekleştirmekte  birlikte gerekli adhezyon için uygun zemin hazırlanmış olur. Bu seri ilaçlarımızda meydana gelmiş mat yüzeyin iyi bir şekilde durulanması çok önemlidir.

SİLME VE PÜSKÜRTME YÖNTEMİ İLE ÇALIŞAN

GALVANİZ YAĞ ALMA, GALVANİZ AŞINDIRMA

FLOGAL-S-06 ve FLOGAL S-05 kodlu kimyasallarımızla uygun oranlarda suyla konsantrasyonu  hazırlandıktan sonra püskürtme  yöntemi ile veya büyük havaleli parçalarda fırçalarla galvanizli yüzeye tatbik edilir daha sonra durulanır ve kuruduktan boyanır.

PÜSKÜRTME YÖNTEMİ İLE ÇALIŞAN
GALVANİZ YAŞLANDIRMA

FLOGALZ-S-08 ve FLOGALZ-S-07 kodlu kimyasallarımız püskürtme tabancalarla galvanizli yüzeye püskürtülür birkaç dk beklendikten sonra yeterli matlaşma meydana gelir ve tazyikli su ile durulandıktan sonra kurutulur ve boyanır.

 
<< Geri
Ana Sayfa Hakkımızda Çalışma alanlarımız Ürünlerimiz Teknik bilgiler Sektörler Çevre Politikası İletişim
 
  BAKANAY Kimya Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2007
Designed by Webim Tasarım